Shrek kæmper mod sure sokker og hylende unger

I den officielt sidste Shrekfilm er det 3D, der rykker. Ikke spændingen. Foto fra filmen.
I den officielt sidste Shrekfilm er det 3D, der rykker. Ikke spændingen. Foto fra filmen.
Lyt til artiklen

Forelskelsen er et sandt eventyr. Affortryllelsen indtræffer først, når det forelskede par skal lære at leve med sure sokker og hylende unger. Termin, trædemølle og tarmluft.

Denne såre konkrete, men også meget voksne affortryllelse er udgangspunktet for den fjerde og officielt sidste ’Shrek’-film. Det er historien om eventyret efter eventyret. Hvad sker der egentlig, når man går i gang med at leve lykkeligt til sine dages ende? Den grønne trold ser rødt. ’Shrek’ væmmes ved sig selv. Den indre trold er blevet til flink vatnisse. Den engang så frygtede Shrek føler sig dødtræt af bleer, fødselsdage og af at blive betragtet som turistattraktion. Som typisk mandfolk glemmer han at sætte pris på hverdagens trummerum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her