Kritik Mellemøstlig blues-film er en lille perle

Israelere og egyptere mødes i fin lille film fra den israelske instruktør Eran Kolirin.
Israelere og egyptere mødes i fin lille film fra den israelske instruktør Eran Kolirin.
Lyt til artiklen

Med ranke rygge står de i timevis udenfor lufthavnen og følger de rejsendes afgang og hjemkomst, mens de selv venter og venter.

I de lyseblå uniformer, der får et nærmest komisk og uskyldigt skær på kroppene af disse velholdte mandfolk, der skjuler en tiltagende undren og frustration bag et udtryk af høflig ro og ignorance. Det er ikke let at være det stolte politiorkester fra Alexandria i Egypten, just ankommet til en fuldkommen charmeforladt lufthavn i Israel for at spille ved åbningen af et arabisk kulturcenter, når værterne tilsyneladende fuldstændig har glemt alt om visitten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her