Kritik Hellboy II er filmens H.C. Andersen

Den røde gigant med de nedslebne horn i panden 'Hellboy' er tilbage i sin helt egen verden af eventyr. Foto fra filmen.
Den røde gigant med de nedslebne horn i panden 'Hellboy' er tilbage i sin helt egen verden af eventyr. Foto fra filmen.
Lyt til artiklen

Visuelt udgør mesterlige Guillermo del Toros andet udspil om den røde gigant med de nedslebne horn i panden, Hellboy, sin helt egen verden af eventyr, historie og ikke mindst humor. Det vrimler bogstaveligt talt med alle slags væsener i et Dickensk univers – endda under Brooklyn Bridge i New York – af blændende fantasi i de righoldige og ekstremt overlegent komponerende billeder. Dette er i sandhed eventyr, så fantasien, sjælen og barnesindet jubler om kap med enkelte, ængstelige sideblikke til skyggesiden.

En mægtig, gylden hær
For hvis der ikke var problemer at løse, mørke at lyse op i, mysterier at opklare og magtsyge figurer at bekrige, ville der jo ikke rigtigt være en mission for Hellboy (Ron Pearlman) og hans venner fra FBI’s freakshow, også kaldet Bureau for Paranormal Research and Defense (B.P.R.D.).

I den mexicanske instruktørs andet udspil, ’The Golden Army’, der i øvrigt sagtens kan ses som en helt uafhængig film, er en vis prins Nuada Sølvlanse vågnet op til dåd i elvernes underjordiske skovrige.

I sin tid fik hans far, elverkongen Balor, skabt en mægtig, gylden hær, der i et sønderrivende slag nedkæmpede menneskene. De måtte i en vidtrækkende fredsaftale afstå skovene og kun styre byerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her