Kritik Hanekes ny film viser poleret sadisme

Naomi Watts er glimrende som den  beslutsomme, forpinte kvinde i den gode og effektivt skræmmende 'Funny Games'. Billede fra filmen.
Naomi Watts er glimrende som den beslutsomme, forpinte kvinde i den gode og effektivt skræmmende 'Funny Games'. Billede fra filmen.
Lyt til artiklen

Hvem tænker egentlig venligt på pressens anmeldere, som går i biografen om formiddagen i nogenlunde god form – og halvanden time senere rædselsslagne vakler ud i forårssolen med gummiben og tør tunge? Virkeligheden forandrer sig. Og den forandrer sig konsekvent til det værre.

Det er pointen i Michael Hanekes remake af hans tysksprogede film fra 1997, som også hed ’Funny Games’ og blev en Cannessucces.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her