Kan en usædvanlig stor tissemand være et talent? Ja, hvis man er i pornobranchen må det siges at være en fordel. Men gør det også de resterende 4/5 af personen interessant? Ikke hvis man skal tro 'The Wonderland Murders', der handler om den kendte pornostjerne John Holmes og hans indblanding i et fire-dobbelt mord i Hollywood i 1981. James Cox hedder instruktøren af en film, der er konstant visuelt opfindsom, uden at der rigtig åbenbarer sig nogen grund til det. Stilen er pseudo-dokumentarisk, fragmenteret hårdkogt noir, men alle krumspringene kan ikke skjule, at der i virkeligheden bare er tale om en deprimerende banal historie om nogle junkier og småforbrydere, der er dumme nok til at overfalde en storforbryder og bagefter bliver nakket for deres ulejlighed. Det er en formålsløs fortælling, der kun bliver fortalt af én eneste årsag. Nemlig at John Holmes var involveret. Altså sensationslyst og nyfigenhed. Og mere bliver det ikke til af den simple grund, at John Holmes åbenbart kun var interessant i kraft af sit lems længde. Noget dybdeborende endsige medrivende portræt af Holmes kan det derfor ikke blive til, og da slet ikke med Val Kilmers alt for nuttede udseende. 'The Wonderland Murders' er en film, der gerne vil give sig ud for en masse, men ikke er meget andet end en blodsplattet krimi uden pointe og et perspektivløst portræt af et nul med en hestepik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Nesbøs Harry Hole er nu stærkt tilbage. Sådan da
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.