Politikere vil fyre og gå Wonderful Copenhagen efter i sømmene

Fejring. Der var fest og farver og en vinder fra Østrig. Og så var der en kæmpe regning bagefter, da Danmark holdt internationalt melodi grand prix.
Fejring. Der var fest og farver og en vinder fra Østrig. Og så var der en kæmpe regning bagefter, da Danmark holdt internationalt melodi grand prix.
Lyt til artiklen

Der bliver virkelig rystet på hovederne i Regionsrådet i Region Hovedstaden i dag.

Ikke fordi ferien er ved at være slut, men fordi det viser sig, at det har kostet 112 millioner kroner at arrangere det internationale melodi grand prix i København. Et brag af en fest, der var budgetteret til at koste under 35 millioner (ud over de 190 millioner DR afsatte til tv-showet).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her