Ingeborg Topsøe og Per Flys klassekrimiserie ’Reservatet’ er ambitiøs og filmisk smuk, men snubler i sin egen velmenende forudsigelighed og kølige distance.

Der tegnes med den bredeste tusch i klassekrimi om de rige røvhuller nord for København

Danica Curcic  (til højre) er intenst velspillende i rollen som den benhårde, men dybt loyale kælling Katarina, hvis au pair, Ruby, pludselig forvinder. Marie Bach Hansen (tv.) har lidt mindre personlighed at arbejde med som pæne Cecilie. Foto: Tine Harden, Netflix
Danica Curcic (til højre) er intenst velspillende i rollen som den benhårde, men dybt loyale kælling Katarina, hvis au pair, Ruby, pludselig forvinder. Marie Bach Hansen (tv.) har lidt mindre personlighed at arbejde med som pæne Cecilie. Foto: Tine Harden, Netflix
Lyt til artiklen

»Det er det værst tænkelige tidspunkt, hun gør det her mod os!«.

Det handler mest om Katarina selv, da hendes filippinske au pair-pige, Ruby (Donna Levkovski), forsvinder. Rubys pas og et bundt pengesedler ligger stadig i skrivebordsskuffen i det muggentfugtige kælderværelse i rigmandspalæet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her