Dansk highschool-serie er klichéfyldt, uappetitlig og mislykket

Lyt til artiklen

Highschool-komedien er så ærkeamerikansk som applepie og baseball, og den er i sine vellykkede inkarnationer elsket over den ganske klode. Men det danske forsøg i genren, der udspiller sig på Tørring Gymnasium og mestendels afsøger humorens mest puerile opstillinger, vil ikke føje sig ind i andre kongerækker end den over spildte anstrengelser og pinlige forsøg på at tækkes den laveste fællesnævner.

Det kan godt være, at intentionen er at lave noget sødt og skægt om de sidste skoleårs livtag med kærlighed, magtkampe og deraf følgende sejre og nederlag. Men resultatet er tåkrummende ringe og nogenlunde så morsomt som en dumpet køreprøve.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her