Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Paulo Sorrentinos serie om en fiktiv pave er opulent, spændende, overraskende og uhyre velspillet.

Jude Law overbeviser som ung og storrygende pave i 'The Young Pope'

Amerikanerpave. Jude Law spiller ung, amerikanske pave i Paolo Sorrentinos tv-serie ’The Young Pope’.
Amerikanerpave. Jude Law spiller ung, amerikanske pave i Paolo Sorrentinos tv-serie ’The Young Pope’.
Lyt til artiklen

Vatikanets irgange og den lille pavestats nederdrægtige politiske klima har gentagne gange været gjort til genstand for film og fjernsyn. I de senere år to tv-serier om Borgia-slægten, der fostrede et par paver. Og dertil både ’Godfather III’ og ’Tornfuglene’ fra hver sit felt.

Paulo Sorrentinos aktuelle ’The Young Pope’ med Jude Law i hovedrollen som en ung, vakt og politisk snedig pave, der sætter sig op imod embedsværket, traditionerne og omverdenens forventninger hører til i den fremragende ende. Den er imponerende flot, filmet med instruktørens enorme visuelle overskud og en vidunderlig sans for farver, rytme og den sigende detalje. Og med Diane Keaton som den unge – 48 år gamle – pave Pius XIII’s rådgiver, stedmoder og forkæmper er der sikkerhed på de indre linjer. For Keaton spiller aldrig mindre end godt, og som snu og ærgerrig nonne er hun eminent.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her