Ny udrykningsstyrke skal beskytte uerstattelig kulturarv mod Islamisk Stat

Foto af røgsøjle over det 2000 år gamle Baalshamin-tempel i oldtidsbyen Palmyra i Syrien. Lagt ud  i 2015 på et socialt medie ofte anvendt af Islamisk Stat (Islamic State social media account via AP, File)
Foto af røgsøjle over det 2000 år gamle Baalshamin-tempel i oldtidsbyen Palmyra i Syrien. Lagt ud i 2015 på et socialt medie ofte anvendt af Islamisk Stat (Islamic State social media account via AP, File)
Lyt til artiklen

Anført af Frankrig vil en række mellemøstlige og europæiske lande bekæmpe religiøst betingede ødelæggelser af monumenter, bygninger og anden kulturarv, som Islamisk Stat har udført i Syrien og Irak i de seneste år.

På en konference i regi af FN-organisationen UNESCO lovede otte lande mandag at bidrage med tilsammen en halv milliard kroner i kampen, og flere donationer kan være på vej.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her