Vice var mediet, der i 00’erne provokerede, vrængede og skrev reglerne om for moderne medier. Ved at skide på dem. Podcasten ’Cool Mules’ fortæller om bagsiden af den kultur og om udnyttelsen af unge praktikanter, der smuglede kokain for millioner.

Lidt for smart: Redaktør på Vice drev kokain-smuglerring fra redaktionen

Magasinet Vice blev en global milliardforretning på at gøre alt det, der var forbudt. Som at sætte kokain på forsiden i 2002. Det var ikke alle ansatte, der kunne navigere i et rum uden grænser. Foto: Vice Media Group
Magasinet Vice blev en global milliardforretning på at gøre alt det, der var forbudt. Som at sætte kokain på forsiden i 2002. Det var ikke alle ansatte, der kunne navigere i et rum uden grænser. Foto: Vice Media Group
Lyt til artiklen

Det lyder som en historie, man normalt ville læse i Vice, magasinet, som i 00’erne skød frem på verdensscenen som den flabede og politisk ukorrekte lillebror til de etablerede medier:

En ung og smart i en fart-redaktør, der vil blive til noget i Torontos medieverden med sin finurlige hipstertatoveringer, store fuldskæg og tårnhøje selvtillid, viser sig at bruge sin redaktion til at drive en international kokainsmuglerring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her