Arken har aldrig været mørkere og smukkere end lige nu på Julian Charrières økodystopiske udstilling, ’Solarstalgia’. Det er som at møde sig selv som en oliepøl eller et lille stykke kul.

Jeg elsker en tur i skoven, men ville nok elske en tur i skoven endnu mere, hvis det var sådan her hver gang

Der er meditativ gevinst i at tage sig tid til at blive hængende i Julian Charrières tre timer lange filmværk, hvor en palmeolieplantage er udsat for techno, lysshow og røgmaskine.  Foto: Julian Charrière
Der er meditativ gevinst i at tage sig tid til at blive hængende i Julian Charrières tre timer lange filmværk, hvor en palmeolieplantage er udsat for techno, lysshow og røgmaskine. Foto: Julian Charrière
Lyt til artiklenLæst op af Mathias Kryger
07:59

Seks kan jeg tælle til.

Så mange udstillinger har jeg set i år, hvis titler på den ene eller anden måde har handlet om Solen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her