Giacometti-kunst kan få Louisiana i knibe

Bekostelig. Giacomettis 'Gående mand' blev solgt for 553 millioner i onsdags, som i faktiske priser er verdensrekord for en auktion. Dette er Louisianas identiske skulptur. Foto: Finn Brøndum/Louisiana
Bekostelig. Giacomettis 'Gående mand' blev solgt for 553 millioner i onsdags, som i faktiske priser er verdensrekord for en auktion. Dette er Louisianas identiske skulptur. Foto: Finn Brøndum/Louisiana
Lyt til artiklen

Med kunstpriser er det åbenbart lidt ligesom med friværdi. Hvis man ikke lige står og skal sælge eller belåne, er stigende priser ren teori og varm luft. Ja, måske ligefrem en forbandelse. Bare spørg Louisianas direktør, Poul Erik Tøjner. Kunstmuseet i Humlebæk huser den næststørste samling af Giacomettiskulpturer i Europa. 24 i alt.

I onsdags blev den afdøde schweizer Alberto Giacometti så pludselig verdens dyreste kunstner under hammeren nogensinde, da hans værk ’Gående mand’ skridtede forbi alle Picassoerne, Rembrandterne og kunsthistoriens andre dyre drenge og blev solgt for godt en halv milliard kroner på auktion i London.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her