Grækere: Giv os Parthenonfrisen, hvis I vil have OL-flammen

underjordisk. Under Anden Verdenskrig blev The Elgin Marbles, som briterne kalder frisen og de øvrige genstande fra Parthenontemplet, opbevaret i en tunnel ved den nu lukkede undergrundsstation Aldwych Tube  i London. Heldigt, for den del af British Museum, som rummede samlingen, blev bombet under krigen og genåbnede først i 1949. Her bliver et stykke af frisen  taget frem igen efter krigen.
underjordisk. Under Anden Verdenskrig blev The Elgin Marbles, som briterne kalder frisen og de øvrige genstande fra Parthenontemplet, opbevaret i en tunnel ved den nu lukkede undergrundsstation Aldwych Tube i London. Heldigt, for den del af British Museum, som rummede samlingen, blev bombet under krigen og genåbnede først i 1949. Her bliver et stykke af frisen taget frem igen efter krigen.
Lyt til artiklen

Hvis vi ikke får vores skulptursamling tilbage, kan I ikke få nogen olympisk ild! Sådan lyder en af de mere kontante trusler mod briterne op til de olympiske lege i år.

Legene begynder i London 27. juli, men allerede 10. maj skal den olympiske ild tændes i Heratemplet i Grækenland og transporteres gennem Europa, førend den lander i Storbritannien. Hvis den altså når så langt. For grækerne har i årevis været vrede over, at briterne ikke vil udlevere den såkaldte Elgin-skulptursamling, som har været i britisk varetægt, siden jarlen af Elgin i begyndelsen af 1800-tallet fik transporteret en stor del af den græske kulturarv til Storbritannien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her