I en kælder fandt Hanne Vibeke Holst kunstner Sonja Ferlov Mancobas breve til sin veninde: »Du har hjulpet mig med at komme ud af dette endeløse helvede«
Da forfatter Hanne-Vibeke Holst gennemgik den danske billedhugger Sonja Ferlov Mancobas efterladte papirer, fandt hun breve fra 1950’erne, som Ferlov Mancoba skrev til en veninde i Paris. De giver et enestående indblik i livet som ludfattig husmor og kompromisløs kunstner. Næste weekend åbner en stor udstilling på Statens Museum for Kunst.
I en kælder fandt Hanne Vibeke Holst kunstner Sonja Ferlov Mancobas breve til sin veninde:»Du har hjulpet mig med at komme ud af dette endeløse helvede«
Statens Museum for Kunst modtog i 2017 flere flyttekasser med Ferlov Mancobas papirer. I blandt var brevvekslingen mellem kunstneren og hendes veninde Clarisse Penso. Foto: The Estate of Ferlov Mancoba/ Anders Sune Berg/SMK
Lyt til artiklen
Henter...
I efterårsdag 1952 forlod Sonja Ferlov Mancoba endegyldigt Danmark. Den 41-årige kunstner, som var opvokset i et velstillet hjem i Charlottenlund nord for København, opgav at få sin familie integreret i Danmark. Hendes mand, kunstneren Ernest Mancoba, var sydafrikaner, han var sort, og familien, der også talte den 6-årige søn, Wonga, rejste tilbage til det noget mere tolerante Frankrig.
Parret havde i 1939 mødt hinanden i Paris, hvor de begge var kunststuderende, og i den franske hovedstad havde parret stadig gode venner, deriblandt Sonja Ferlov Mancobas veninde Clarisse Penso, der var villig til at hjælpe parret med at etablere et nyt hjem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.