Der var kun ét valg for Olivia Holm-Møller: Mal eller dø!

Fællesskab. I det meget seværdige rum med værker fra Mexico hænger bl.a. billedet 'Den rasende maler (Orozco)' fra 1950, hvor Holm-Møller hylder sin mexicanske kollega José Clemente Orozco.
Fællesskab. I det meget seværdige rum med værker fra Mexico hænger bl.a. billedet 'Den rasende maler (Orozco)' fra 1950, hvor Holm-Møller hylder sin mexicanske kollega José Clemente Orozco.
Lyt til artiklen

Man må se bort fra udstillingens nuttede titel, ’Olivias verden’, der minder om titlen på en tv-serie på TV 2. For der er intet nuttet over den danske maler Olivia Holm-Møller. Det skulle da lige være det faktum, at hun selv opdrættede de høns, der leverede æggene til den temperamaling, hun konsekvent malede med.

På Holstebro Kunstmuseum kan man for tiden opleve en udstilling af malerier af denne Olivia Holm-Møller. Hun levede længe (1875-1970) og havde om nogen øjnene med sig, udlængsel og en vild skabertrang i den periode, hvor verden blev moderne og drog i to krige.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her