Oliver Krøyer og to andre drenge fra Søhusskolen i Odense fortæller om, hvordan de jævnligt støder på indhold fra den såkaldte manosfære på de sociale medier.   Foto: Finn Frandsen

På Søhusskolen i Odense møder eleverne gaming, katte og manfluencers i deres feed. De deler ikke manosfærens kvindesyn, men de er bevidst om algoritmens magt.

I videoen fører drengen sin finger langs med kæbepartiet. Nu laver børn i skolegården på Søhusskolen samme bevægelse

Oliver Krøyer og to andre drenge fra Søhusskolen i Odense fortæller om, hvordan de jævnligt støder på indhold fra den såkaldte manosfære på de sociale medier. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklenLæst op af Emilie Maarbjerg Mørk
08:28

Arthur Bak beskriver det, han ser på TikTok, som noget af en rodebunke.

»Mit feed er rimeligt ødelagt for tiden«, siger 14-årige Arthur, mens han lader tommelfingeren glide hen over skærmen på sin smartphone.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her