Instruktør giver sin egen film 32 stjerner

Begejstret. Mikkel Munch-Fals er helt pjattet med Mikkel Munch-Fals' film. Arkivfoto.
Begejstret. Mikkel Munch-Fals er helt pjattet med Mikkel Munch-Fals' film. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

»Længes du efter at grine og græde og få en kærlig, men hård knytnæve i maven, så er den smukke danske film 'Smukke mennesker' som skabt til netop at imødekomme din længsel«.

Sådan indleder den tidligere vært på filmprogrammet 'DR 2 Premiere' Mikkel Munch-Fals en bemærkelsesværdig positiv anmeldelse af 'Smukke mennesker'.

Filmen bedømmes til hele 32 stjerner på en skala fra 1-6, men mon ikke årsagen er, at Munch-Fals selv er filmens instruktør, og at 'anmeldelsen' i virkeligheden er et viralt markedsføringsindslag?

Jo, er svaret.

Munch-Fals var den første vært på DR 2-filmprogrammet, og han har fået lov at låne 'Premiere'-studiet til en omgang humoristisk og helt igennem selvfed egenpromovering. Lige i den munch-falske ånd.

LÆS OGSÅ DR2-anmelder frygter anmelderne

I et andet indslag fra 'Premiere'-studiet interviewer Munch-Fals sit instruktør-alter ego, en Christoffer Boe lookalike, der afslører sine inspirationskilder som værende afføring, nazisme og flæsk. Og dig. Altså sig selv.

Og i et tredje indslag inviterer en pludselig seksuelt opstemt instruktør den sagesløse studievært til at hive i de husholdningsklemmer, han har fastspændt til sine brystvorter.

DR: Det er helt i orden

DR 2's programredaktør Peter Gren Larsen ser i øvrigt ikke noget problem i, at Munch-Fals bruger sit tidligere program til at promovere sig selv.

»Det kan jeg ikke hidse mig op over. Bare flere instruktører ville gøre det«, siger han til politiken.dk.

'Smukke mennesker' har premiere 23. september.

Tommy Grøn

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her