Musikredaktør: Danmark kan stryge helt til tops i grandprixet

Charme. Soluna Samay er speciel på den fede måde, mener Politikens musikredaktør.
Charme. Soluna Samay er speciel på den fede måde, mener Politikens musikredaktør.
Lyt til artiklen

I aften går det løs foran 23.000 begejstrede grandprixfans i den nybyggede Crystal Arena i Aserbajdsjans hovedstad Baku.

Foran tv-skærmene sidder omkring 150 millioner tv-seere og følger første semifinale i Det Europæiske Melodi Grand Prix.

Med sin guitar og efterhånden velkendteuniformshat skal danske Soluna virkelige brænde igennem for at charme de mange millioner tv-seere, som har halvdelen af de afgørende stemmer, der kan sende hende videre til finalen på lørdag.

Resten af stemmerne sidder de 42 landes fagjury på.

Soluna Samay har hverken hoftevrik, vindmaskine eller lårkort kjole på. Men derfor kan hun sagtens ende på toppen af poppen i aften, vurderer Politikens musikredaktør og -anmelder Simon Lund.

Charmerende performance
»Hvis hun på samme måde løfter sin sang med en charmerende performance og lader vokalen stå i centrum, som den gjorde i det danske melodigrandprix, kan hun godt mænge sig i helt i toppen«, siger han og fortsætter:

»Hun lyder i hvert ikke som hverken skinger eurodance eller oppustet følelser fra sangerinder, der har en hårtørrer, der hvor stemmen, burde sidde. Hun har meget sit eget udtryk«.

Danske Soluna kæmper mod en hulens masse jävla svenskar i Baku

Soluna Samay blev spottet på Facebook af sangskriverne Remee, Chief One og Isam B fra Outlandish. I flere år har hun optrådt som gadesanger, og det er den stil, der klæder hende bedst, mener Simon Lund.

»Da jeg første gang hørte Soluna Samay i den pre-indspillede udgave, var jeg ikke videre begejstret. Det var i en lidt for pæn og sovset udgave, der ikke lod omkvædet stå så godt frem, som den mere enkle version, der endte med at vinde det Danske Melodi Grand Prix«.

Grandprix-Soluna i Baku: Eurovision har aldrig været mit endelige mål

Stemningen, der kommer frem, når den 21-årige sangerinde optræder, er ikke typisk for grandprix, men det er netop derfor, at hun kan ende med en plads i finalen, vurderer Simon Lund.

»Soluna Samay synger sangen, som man vil gøre ved et lejrbål med en gammel guitar og hjertet på klem. Intimt og alligevel højlydt«.

En stor jungle

Simon Lund har dog svært ved at vurdere, om Soluna går hele vejen i den europæiske popfest.

»Det er jo fuldkommen en jungle at skulle gætte en vinder, når man hører sig gennem de 42 sange. Ikke fordi der ikke træder et par sange ud fra mængden, som jeg godt kan sætte pris på, men når man hører nogle af de overplastrede og skabelonskårede ballader, der fylder en del, må man jo notere sig, at man ikke deler smag med alle og enhver«, siger han.

LÆS PORTRÆT Grandprix-Soluna: Pigen med hatten, der kom ind fra gaden

Soluna Samay er tippet til at ende som nummer seks af de 42 lande hos bookmakerne, mens Sverige er favorit til at vinde årets grandprix.

18 lande går på scenen i det to timer lange show. Danske Soluna Samay optræder som nummer 13.

Første semifinale kan ses på DR 1 klokken 21.

FACEBOOK

Maja Lærke Maach, Baku, Aserbajdsjan

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her