DR og TV2 får førsteret til store danske sportskampe

TV. Et flertal i folketinget vil sikre at store nationale sportsbegivenheder, som når Danmark deltager VM i håndbold, skal kunne ses af alle.
TV. Et flertal i folketinget vil sikre at store nationale sportsbegivenheder, som når Danmark deltager VM i håndbold, skal kunne ses af alle.
Lyt til artiklen

Det skal være en folkefest, hvor alle kan være med, når det danske fodboldlandshold skal spille slutrunder, eller når håndboldkvinderne spiller nervepirrende finalekampe i de store turneringer.

Danskerne får nu større sikkerhed for at kunne følge de største sportsbegivenheder med dansk deltagelse på landsdækkende tv. DR og TV 2 får nemlig førsteret til at vise danskerne de store samlende sportsbegivenheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her