Regeringen vil indføre aldersmærkninger på børnefjernsyn, men det er symbolpolitik, lyder kritikken fra ekspert. DR og TV 2 mener, at de allerede er sikre nok.
»Det er simpelthen for letkøbte point«: Kulturministerens regler mod upassende børne-tv møder skarp kritik
Både DR og TV 2 mener, at deres programmer er sikre at se for børn, men regeringen vil indføre en aldersmærkning, så man som seer kan være sikker på, at eksempelvis Onkel Rejes programmer på DR er egnet for børn. Foto: DR
Lyt til artiklenLæst op
06:15
Henter...
Det er ren symbolpolitik, når kulturminister Joy Mogensen (S) vil give bedre beskyttelse af mindreårige mod skadeligt indhold på danske streamingtjenester og tv-kanaler ved blandt andet at indføre krav om aldersmærkning af børneprogrammer på DR og TV 2.
Det siger lektor ved Roskilde Universitet Erik Svendsen, der forsker i både mediehistorie og kulturjournalistik. Også DR og TV 2 mener, at ministeren sparker en åben dør ind.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.