TV 2 er en kæmpe succes. Seertallene er i top, og økonomien er god. Men hvor er de indholdsmæssige ambitioner blevet af? Og hvornår magter TV 2 også at se selvkritisk på sin kværnende nyhedsmaskine, spørger Jacob Mollerup i ugens mediekommentar.

Sigge Winther og Anders Langballe påpeger et problem: Nu er det tid til, at TV 2 vågner op

Det er forbløffende, at landets suverænt største tv-station så sjældent får diskuteret sit indhold og dets kvalitet, skriver Jacob Mollerup i sin kommentar. Arkivfoto Martin Lehmann
Det er forbløffende, at landets suverænt største tv-station så sjældent får diskuteret sit indhold og dets kvalitet, skriver Jacob Mollerup i sin kommentar. Arkivfoto Martin Lehmann
Lyt til artiklen

TV 2 har i tre årtier været Danmarks største tv-station. 2020 blev det bedste år nogensinde. Med 47 procent af dansk tv-sening slog TV 2-kanalerne alle tidligere rekorder.

Det hjalp godt til, at konkurrenterne havde seriøse problemer. DR mistede tre flowkanaler. Discovery-kanalerne fik en solid næsestyver, da YouSee lavede sine kabelpakker om. Alt sammen gav det ekstra medvind for TV 2 og en økonomi med ekstra midler til ’Strategi 2025’, der handler om at blive størst på tv-streaming via TV 2 Play.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her