Ekstra Bladets nye ansvarshavende chefredaktør er en dygtig journalist og sjovt selskab med en politisk digtsamling på samvittigheden. Men kan Knud Brix lede forretningen og medarbejderne i et svært marked?

Knud Brix: »Jeg har haft mange dårlige chefer«

Lyt til artiklen

Det er få forfattere, der får anmeldt deres debut på forsiden af Weekendavisen. Og så tilmed en digtsamling. Men æren overgik Ekstra Bladets nye ansvarshavende chefredaktør, Knud Brix, der i 2017 tog springet fra hårdkogt TV 2-reporter på Christiansborg til følsom lyriker.

Anmelderen Lars Bukdahl var ikke videre begejstret for den politiske nøglepoesi i ’Natfolden’ og skrev, at » i Knud Brix’ digtsamling ved jeg alt for dårligt, hvad de medvirkende i virkeligheden hedder, og rent kunstnerisk kan det i lige så høj grad være skide lige meget«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her