Ugen byder på tre skønne (og lækre) sangerinder

I ugen, der venter forude, kan man ligefrem boltre sig i klangskønne kvinder, og det uanset om man er fra Jylland eller Sjælland. En af dem er Sinne Eeg (billede)
I ugen, der venter forude, kan man ligefrem boltre sig i klangskønne kvinder, og det uanset om man er fra Jylland eller Sjælland. En af dem er Sinne Eeg (billede)
Lyt til artiklen

Diva er blevet et lidt slidt begreb, når store sangerinder skal have en etiket hæftet i enden.

Det er synd, for det er i og for sig smukt, at diva betyder gudinde. Nå, men lad os lægge det væk og i stedet tale om damer. Damer, der virkelig kan synge. Med andre ord: klangskønne kvinder! I ugen, der venter forude, kan man ligefrem boltre sig i dem, og det uanset om man er fra Jylland eller Sjælland – eller for den sags skyld Fyn. Og så gider vi naturligvis ikke snakke ydre skønhed i denne forbindelse. Dansk jazz’ smukkeste stemme Kunst og skønhed kommer nemlig indefra.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her