Musikredaktøren: 2012 blev et år præget af solister i stormvejr

Power. Som så mange andre solister i år vender sanerinden Cat Power vrangen ud på sig selv i hendes sange.
Power. Som så mange andre solister i år vender sanerinden Cat Power vrangen ud på sig selv i hendes sange.
Lyt til artiklen

»Here comes the sun«, synger den amerikanske sangerinde Cat Power på titelnummeret til sit 9. studiealbum, ’Sun’, der indtager andenpladsen på beatredaktionens liste over årets 10 bedste udenlandske plader. Det ligner en Beatles-reference.

HØR MUSIKKEN HER Musikanmelderne: Her er 2012s bedste internationale udgivelser

Men nej. For Chan Marshall, som sangerindens borgerlige navn lyder, fortsætter med linjen »It’s hot, it’s hot and close to us«. Solen er den samme, som George Harrison skrev om på ’Abbey Road’ i 1969.

Men den gør noget andet ved os i 2012. Den varmer stadig. Hvor solen på Beatles’ tid var livgivende, virker den tung og brankende, som den bager ned over Marshalls skuldre på ’Sun’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her