Kriseramt festival overlever

Nedtur. Den lille Nakkefestival ved Rørvig i Odsherred overlever trods svigtende billetsalg.
Nedtur. Den lille Nakkefestival ved Rørvig i Odsherred overlever trods svigtende billetsalg.
Lyt til artiklen

Den lille Nakkefestival ved Rørvig i Odsherred overlever trods svigtende billetsalg, skriver dagbladet Nordvestnyt. LÆS OGSÅDårlig økonomi truer musikfestivaler På et krisemøde i København har arrangørgruppen bag festivalen besluttet at gennemføre den alligevel. Den lille festival, der åbner 25. juli, har kun solgt omkring halvdelen af de 800 firedagesbilletter i forsalg.
Generelt problem
»Det er overraskende lidt. Vi har aldrig haft billetproblemer før. De sidste to år har vi haft næsten udsolgt i forsalget«, siger talsmand Theiz Hinz. LÆS OGSÅTraditionsrig dansk festival bukker under Festivalen er blot en blandt mange, der har haft mere end svært ved at tiltrække publikum i år. Politikens opgørelse viser, som det fremgik af onsdagsavisen, at 9 af årets 44 afholdte festivaler har givet underskud.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her