For at sætte gang i musikindustrien vil Kina i de næste 10 år skabe en 'Music Valley' for 13 milliarder kroner, skriver The Guardian. En dal blot en times kørsel fra Beijing skal omskabes til et nyt musikmekka med musikstudier, musikskoler, produktion af instrumenter og femstjernede hoteller. Kinas regering er bekymret over, at fremskridtet inden for musik, film og drama ikke følger den store vækst i økonomien. LÆS OGSÅ»Rockmusik ligger ikke kineserne i blodet« Derfor har kultur fået topprioritet, og regeringen har lovet at støtte området med milliarder af kroner. »Kultur er nationens hjerteblod«, har præsident Hu Jintao erklæret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen