Kidd, Klumben, Raske Penge og Top Gunn har gjort det lille uafhængige selskab Cheff Records kendt. Men de er ikke alene om at gøre det stort. Produceren og dj’en August Fenger har også været med.
Under navnet Eloq er han nu også på vej til at blive kendt. Med sin københavnske udgave af ’wonky’ - en urban blanding af hip hop og dubstep - har han gjort sig så bemærket både hos Roskilde Festival, der havde ham på plakaten til sidste års Apollo Countdown og hos Soundvenue, der brugte ordene »en pose blandede basfyldte nossespark« om ep’en ’Beats, Remixes & Some Other Cool Stuff’.
Eloq alias August Fenger er nu nomineret til titlen 'Årets Upcoming', som uddeles i forbindelse med Ibyen-prisen-festen 2. maj, hvor også 'Årets Københavner' kåres.
LÆS ARTIKEL
En af de tre jury-medlemmer bag de i alt fem nomineringer er Thor Martin Jensen, der er global head of editorial for WiMP.
Han siger om Eloq:
»Unge August Fenger har på rekordtid etableret sig som beatsmed for en bølge af nye Københavnske talenter, som Kidd, Mø og CHEFF Records-slænget. Under navnet ELOQ har han udgivet en række mixtapes og remixes, der på energisk og ekstrovert vis blander bastunge beats med futuristiske elektroniske elementer. Det er musik, der mestrer den svære kunst at underholde og udfordre lytteren«.
Eloq er det tredje offentliggjorte af i alt fem musiknavne, der bliver nomineret til 'Årets Upcoming'.
Ibyen præsenterer de øvrige to onsdag og torsdag. Man kan stemme fra på fredag.
Du kan også stemme på de øvrige kategorier på ibyen.dk/prisen
Årets Café er allerede fundet. Du kan læse mere om den på politiken.dk/ibyen/cafeer
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter