5 sange du skal høre lige nu: Trump har givet protestsangen et nyt liv

Sammen med 99 andre musikere er Angel Olsen (her DR Koncerthus) i gang med at udgive 100 sange i løbet af Donald Trumps første 100 dage.
Sammen med 99 andre musikere er Angel Olsen (her DR Koncerthus) i gang med at udgive 100 sange i løbet af Donald Trumps første 100 dage.
Lyt til artiklen

1. Milck: Quiet

Man kan sige meget dårligt om Donald Trump. Og det bliver der også gjort, skulle jeg hilse fra de sociale medier og sige. Men man kan ikke tage fra den nye amerikanske præsident, at han har fået amerikanerne op af sofaen.

Komikerne har aldrig været skarpere, og musikerne har bidt tænderne sammen i en politisk grimasse. En af dem er Los Angeles-sangskriveren Milck, hvis ulmende vrede bag ordene »I can’t keep quiet« blev sunget ved den store kvindemarch 21. januar.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her