2 hjerter: Eminem glor alt for meget ind i sin egen navle på nyt album

Eminem er blevet kaldt kongen af hiphop og er en af genrens bedst sælgende. Nu er han ude med et nyt album. PR-foto Brian Kelly
Eminem er blevet kaldt kongen af hiphop og er en af genrens bedst sælgende. Nu er han ude med et nyt album. PR-foto Brian Kelly
Lyt til artiklen

Marshall Bruce Mathers III er manden med de tre ansigter. I over 20 år har han rappet med tre rimende alter ego’er, der har tre forskellige temperamenter. Eminem er det ansigt, der vender indad og glor på sjælen, Marshall Mathers er det ansigt, der vender udad mod Detroits gader, og Slim Shady er klovneansigtet, der imiterer verdens latterlighed med knusende og sarkastiske grimasser.

På sit forrige album,’The Marshall Mathers LP’ fra 2013, var det selvfølgelig den samfundsgranskende Marshall Mathers, der plaffede løs med rim efter fjenderne. Albummet høstede to Grammypriser og var skam også et flot eksekveret album, når det ikke gik i selvsving med selvfede sejrssange, røvballerockguitar og heppende cheerleaders.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her