Festival gav et kig ind i lærlingenes og mesterens værksted

Den tyske dirigent Peter Rundel ledte DR SymfoniOrkestret gennem tre uropførelser. Andreas Haubjerg.
Den tyske dirigent Peter Rundel ledte DR SymfoniOrkestret gennem tre uropførelser. Andreas Haubjerg.
Lyt til artiklen

At have et fuldprofessionelt symfoniorkester til sin rådighed er den ultimative, som regel uopnåelige drøm for en ung komponist, og der er meget, man får lyst til at prøve af, når chancen byder sig.

Tre af de kompositionsstuderende fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium havde chancen torsdag, da festivalen Pulsar åbnede under overskriften ’Orkesterfortællinger mellem drøm og virkelighed’ – og så kunne man som publikum sidde der og få lov at kigge direkte ind i tre unge mænds kreative indre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her