Topgunn kæmper mod monotonien på et album, der ellers kun er 19 minutter langt.

2 hjerter: Come on, Topgunn. Det er 2020, og Bella bestemmer selv, hvem hun går i seng med

Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen

Timing er alt. Så meget desto mere ærgerligt må det være for Topgunn at have opkaldt sit nye album efter SAS – et flyselskab, der få dage efter udgivelsen varslede fyringen af 5.000 medarbejdere. Men titlen er langtfra pladens største kattepine.​​​​​​​​​​

Med sine bare 19 minutter fordelt over otte korte sange er ’SAS’ på mange måder et album skabt til denne rastløshedens tidsalder, hvor alting godt må gå ekstra hurtigt i en verden, der har svært ved at samle sig. Problemet er bare, at ’SAS’ alligevel føles lang. Måske fordi albummet er bedst, når Topgunn har gæster på besøg og ikke selv skal fylde de gennemsnitligt to minutter lange sange ud selv med en blanding af rap og sang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her