Det kan godt være, at sommerens store begivenheder er aflyst, at studenterkørsel og Roskilde Festival er aflyst, men sommerfølelsen og de flabede hits kan findes på Citybois’ nye album.

Selvfedme med et glimt i øjet: Citybois redder den tabte sommer med et soundtrack for drengestreger

Anthon Edwards Knudtzon og Thor Blanchez Farlov kalder sig muligvis bois, men de har udgivet et ret modent og gennemført sommerpopalbum.  Foto: PR
Anthon Edwards Knudtzon og Thor Blanchez Farlov kalder sig muligvis bois, men de har udgivet et ret modent og gennemført sommerpopalbum. Foto: PR
Lyt til artiklen

Bois Forever’ er Citybois’ debutalbum, og det lyder som popmusik fra Nordsjælland, som overklassepopmusik med plus på kontoen og privat badebro.

Under sangen ‘Kærlighed gør blind’ kommer jeg sådan til at tænke, at det tror jeg ikke på, at de synes. Jeg kommer også til at tænke på Klaus Riskær eller Frederik Fetterlein, og København K’s playboys, der sidder nede på Gammel Strand og ser lidt for solbrændte ud. Citybois er den nye generation af indre by-prinser, og det ikke det indre, der tæller i deres rige, de spiller rollen som jetset-kids uden alt for megen selvhøjtidelighed og balancerer mellem humor, god gedigen popmusik og stort musikalsk potentiale. De har flair for flabede melodier og slipper på deres debutalbum af sted med at strø om sig med lette dansksprogede sommerpopsange om at sove længe, have storhedsvanvid, være rastløs, festglad og forelsket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her