Han var den mest magtfulde mand i den internationale operaverden, sangeren Plácido Domingo. I hvert fald blandt dem, der havde offentlig stjernestatus. En gennemført gentleman, når man interviewede ham, og en mand med enorm magt. Lige indtil det for halvandet år siden gik galt.
Som så mange ældre mænd i kulturbranchen blev Domingo ramt af anklager fra fortiden om sexchikane, og verdens mægtigste operastjerne faldt fra sin høje tinde som et af de mest prominente ofre for #MeToo-bevægelsen.
Det var en enestående sangerkarriere, der dermed i realiteten sluttede. I hvert fald i USA, hvor Metropolitan-operaen i New York annoncerede, at de ikke ville se Domingo igen. Domingo, der tidligere havde været chef for operaen i Washington, måtte gå af som chef for operaen i Los Angeles. Han indså selv, at han ikke længere kunne gå på scenen i USA, hvor hans magtbase var.
Det var på tide, også musikalsk set, vil onde tunger sige. For ikke bare går der rygter om, at Domingo alle årene har været fremstillet som værende et par år yngre, end han faktisk er. Den under alle omstændigheder usædvanligt gamle sanger måtte også – efter at have været en del af succeskonceptet De Tre Tenorer i 1990’erne – lægge stemmen ned, så han på overgangen til 2010’erne opgav at synge høje toner og gik over til dybere barytonroller.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her