Michael Falch blev forelsket, men så spændte både pandemien og den danske udlændingepolitik ben for kærligheden.

Mon andre end Michael Falch kan slippe levende fra rim som »Du stod lige der, så kær i bare tæer«?

'Elsker' er Michael Falchs første rendyrkede album med lutter kærlighedssange.  Foto: Stine Heilman
'Elsker' er Michael Falchs første rendyrkede album med lutter kærlighedssange. Foto: Stine Heilman
Lyt til artiklen

Michael Falch er om nogen den ukuelige romantiker i dansk rock. Alligevel er ’Elsker’ overraskende nok hans første rendyrkede album med lutter kærlighedssange.

Dermed er der et nyt kapitel i en lang karriere blot 11 måneder efter Falchs seneste og mere traditionelle album ’Forår i brystet’. Også for albummets producer Adi Zukanovic er der tale om et nyt kapitel. Zukanovic er blevet berømmet som en af landets mest markante unge producere, men indtil nu har de fleste af hans samarbejdspartnere, som f.eks. Bisse og Oh Land, været en hel del yngre end den 64-årige Malurt-veteran.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her