Der er efterhånden lige så meget kamp om at lave en VM-sang som et hit til jul. Ikke så snart har Burhan G og herrelandsholdet udgivet den officielle sang, før ’pirat-versioner’ af VM-sange med Gulddreng, Simon Kvamm, Wafande og Christopher dukker op. Politikens musikredaktør Simon Lund anmelder her fem bud på vinterens bedste VM-sang.

Musikredaktør anmelder VM-sange: Jeg har nået grænsen for Gulddrengs gnæggepop

Foto: Melissa Kühn Hjerrild
Foto: Melissa Kühn Hjerrild
Lyt til artiklen

1Gulddreng: ’Den (u)officielle VM-sang’

Lige meget hvor hårdt popsnedkeren Malte Ebert prøver at blive taget alvorligt som sanger og sangskriver i sit eget navn, ender han tilsyneladende altid med at være mest populær som pranksteren, der enten høfligt-driller dronningen eller finder sin gamle Gulddreng-maske frem, når der er slutrunder i fodbold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her