De to sangskrivere Christian Juncker og Jonas Breum forenes som duoen Gæsterne i fælles veneration for Kim Larsens samklang med publikum.

Kim Larsens åndelige nevøer fisker i rørte vande

Gæsterne er på vej til et øre nær dig: Tv. Christian Juncker, th. Jonas Breum. Foto: PR
Gæsterne er på vej til et øre nær dig: Tv. Christian Juncker, th. Jonas Breum. Foto: PR
Lyt til artiklen

Kim Larsen har efterladt et gabende tomrum i den danske musiks folkesjæl. Det er ikke sådan lige til at fylde ud, men Gæsterne i skikkelse af de to sanger-sangskrivere Jonas Breum og Christian Juncker gør, hvad de kan på duoens andet album ’Vi kan mødes i virkeligheden’.

Debuten ’I mørket er der ingen der skal sidde alene’ ramte en ny-folkelig tone med noget, der nærmest lød, som om Kim Larsens ånd var blevet optaget i Traveling Wilburys. På opfølgeren ’Vi kan mødes i virkeligheden’ er der snarere skruet op end ned for Larsens lampeånd.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her