Det kom som lidt af en overraskelse, da rapper og skuespiller André 3000 bebudede, at han ville vende tilbage med et fløjte-solodebutalbum. Det viser sig nu at være genialt.

6 hjerter: Jeg ved, det bliver et album, jeg vil lytte til i mange, mange år

André 3000 er bedst kendt fra hiphopduoen Outkast, der ikke har udgivet et album i over 20 år, men nu er han aktuel med et overraskende solodebutalbum. Foto: New Blue Sun-Artwork
André 3000 er bedst kendt fra hiphopduoen Outkast, der ikke har udgivet et album i over 20 år, men nu er han aktuel med et overraskende solodebutalbum. Foto: New Blue Sun-Artwork
Lyt til artiklen

Der er et befriende fravær af ord på André 3000’s halvanden time lange fløjtealbum ’New Blue Sun’, der med et glimt i øjet indledes med nummeret ’I Swear, I Really Wanted To Make A ’Rap’ Album But This Is Literally The Way The Wind Blew Me This Time’.

Som nummerets titel meget tydeligt understreger, var der et kollektivt håb om, at André 3000 ville levere et album, hvor han rapper, ligesom han har gjort i de 30 år, han har været den ene halvdel af den originale og finurlige hiphop-duo Outkast.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her