Syv år er der gået, siden der sidst kom et nyt album fra den svenske sekstet bob hund. Måske har band og orkester haft godt af en pause.
I hvert fald lytter man til ’Folkmusik för folk som inte kan bete sig som folk’ med skærpet nysgerrighed og bliver ikke skuffet.
Tungere alvor
Thomas Öberg synger stadig skævt skånsk med gribende kampvilje, og man finder fortsat masser af popmelodier i gruppens uimponerende og skramlende omgang med punk a la Iggy Pop, elektronik med Kraftwerk-referencer og knald i låget som The Pixies og Pere Ubu.
Men denne gang er der tungere alvor i teksterne og færre guitarer over det hele, samtidig med at nogle af melodierne bygges op til svimlende højder hjulpet af luftige synthesizere.
Nyklassisker
’Tinnitus i hjärtet’ er en ny bob hund-klassiker, som kultfølget vil elske at synge med på, og ’Fantastisk’ om en tapeindbundet selvmordspilot med detoneret sjæl er så grim og desperat, som den skal være.
Velkommen tilbage.
fortsæt med at læse




























