Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Fossils rockede helvedesridt giver lyst til live-smadder

Fart. Som titlen antyder, bliver der banket afsted i de blot tyve minutter, som Fossils nye udgivelse varer.
Fart. Som titlen antyder, bliver der banket afsted i de blot tyve minutter, som Fossils nye udgivelse varer.
Lyt til artiklen

Indimellem er 10 sange på 20 minutter alt, man har brug for. Det ved den danske duo Fossils, som med bas, trommer og hidsige temposkift undervejs brager af sted på deres andet album, der er et solidt rocket helvedesridt for de få rå.

Fossils er gode til at ramme det gyldne snit imellem regilært kaos og benhård præcision, og det er en meget lidt kedelig maskine at få ørerne i, hvilket man også kan takke producer Klaus Q. Hedegaard (Beta Satan, The Malpractice) for. Den mand kender sit smadder.

Det samme gør Fossils, hvis eneste akilleshæl er, at man ved endt lytning får endnu mere lyst til at høre pladen live end til at høre den igen.

Pernille Jensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her