Beck og Antichrist-stjerne er en frugtbar duo

Frugtbart samarbejde. Charlotte Gainsbourgs nye cd hænger langt bedre sammen end det forrige - ikke mindst takket være samarbejdet med Beck. Arkivfoto: Matt Sayles/AP
Frugtbart samarbejde. Charlotte Gainsbourgs nye cd hænger langt bedre sammen end det forrige - ikke mindst takket være samarbejdet med Beck. Arkivfoto: Matt Sayles/AP
Lyt til artiklen

Siden den 38-årige Charlotte Gainsbourg for tre år siden fik et stort comeback med albummet ’5:55’, har hun været døden nær på grund af en hjerneblødning som følge af en ulykke på vandski.

Og naturligvis spillet den mildt sagt udfordrende, kvindelige hovedrolle i Lars von Triers ’Antichrist’. Nu er den franske sangerinde og skuespiller tilbage med sit tredje soloalbum, der som følge af sygdommen er opkaldt efter den MRI-hjerneskanner, der på fransk bærer forkortelsen IRM.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her