Rihanna er fuld af overraskelser. Da det har summet af rygter og forventninger i flere måneder, var det ikke det store chok, da den 27-årige popstjerne uden videre udgav sit
ottende album, ’Anti’ torsdag morgen. Den strategi har verden vænnet sig til. Nej, den store overraskelse er Rihannas markante skift i temperament, den eksperimenterende sangstil og de store udeladelser på ’Anti’.
Efter at have varmet op til albummet sidste år med den pistolskydende hiphopbanger ’Bitch Better Have My Money’ og gennem 10 år opbygget et ry for at ramme hitlisten som et aerodynamisk missil, er hverken den sang eller andre optræk til førstepladser til at finde på ’Anti’.
I stedet har Rihanna valgt at fylde lungerne med sød røg og udforske sin stemmes yderområder på en samling stenede ballader og en enkelt coverversion af det psykedeliske rockband Tame Impala. Så har man hørt det med. Rihanna har lavet en anti-Rihanna-plade.
Engang var Rihanna punktlig og uden snigende bagholdsangreb i sit professionelle virke. Fra 2005 og frem til 2012 var hun mere som et schweizisk klokkeværk end det kaotiske pothoved fra Barbados, hun optrådte som i interviews.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Læs artiklen nu, og få Politiken i 30 dage
Få adgang til hele Politikens digitale univers nu for kun 1 kr.
Læs videre nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her