Red Hot Chili Peppers har genvundet den musikalske bromance med nyt album

overskud. Bassisten Flea og sangeren Anthony Kiedis for fuld udblæsning på Ace Hotel i februar i år i Los Angeles.
overskud. Bassisten Flea og sangeren Anthony Kiedis for fuld udblæsning på Ace Hotel i februar i år i Los Angeles.
Lyt til artiklen

Mens jeg skriver denne anmeldelse, er jeg i færd med at læse Emma Clines nye roman ’The Girls’, som finder sted i 1960’ernes Californien. Historien udspiller sig i en tid, som på den ene side var fuld af frisind og nye kulturelle strømninger og på den anden side præget af fanatiske dommedagskulter og blodige massepsykoser. Tragedier og musik flettede fingre.

Brian Wilson hang ud med Charles Manson i den periode, da Manson forsøgte sig som rockmusiker. I 1960’ernes Californien kunne Beach Boys, Beatles og seriemordere sagtens være en meningsfuld rebus. Vold og fri kærlighed sameksisterede intenst.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her