Kritik Nyt udspil fra Chick Corea er en blandet fornøjelse

Det nye udspil fra Chic Corea og Gary Burton mangler noget af den intimitet, som prægede tidligere indspilninger. Foto: PR-foto
Det nye udspil fra Chic Corea og Gary Burton mangler noget af den intimitet, som prægede tidligere indspilninger. Foto: PR-foto
Lyt til artiklen

Da pianisten Chick Corea og vibrafonisten Gary Burton i 1970’erne indspillede deres duetter for pladeselskabet ECM, var det ved siden af deres lysende musikalitet og upåtrængende virtuositet den legelyst og intimitet, der prægede deres samvær, som gjorde et så betagende indtryk.

Manglende intimitet
Intimiteten er der nu ikke så meget af på den første af denne dobbeltudgivelses cd’er, hvor man hører de to musikere med Sidney Symphony ved en koncert i maj sidste år i fem af Coreas kompositioner.

Især i den indledende ’Duende’ bliver de to solister nærmest kvalt, når det store orkester sætter sit tunge skyts, de massive messingblæsere, ind over for dem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her