Dobbeltanmeldelse: Prisbelønnet supermand spiller suveræn klarinet fra en tysk fangelejr, og Brahms indre kampe bliver fortolket af de helt store

Den svenske klarinettist Martin Fröst har samlet et hold af ligesindede til sin indspilning af Olivier Messiaens apokalyptiske, men smukke ’Kvartet til tidens ende’.
Den svenske klarinettist Martin Fröst har samlet et hold af ligesindede til sin indspilning af Olivier Messiaens apokalyptiske, men smukke ’Kvartet til tidens ende’.
Lyt til artiklen

Det er en utrolig historie om tidsophævende musik komponeret i en tysk krigsfangelejr under Anden Verdenskrig. Skrevet af en fransk komponist, der måtte tigge sig til papir og en blyantsstump hos en fangevogter.

Komponisten, Olivier Messiaen, skrev sin kvartet for klarinet, violin, cello og klaver, fordi det nu engang var de instrumenter, han selv og tre andre tilfældige allierede krigsfanger mestrede. De fire fanger uropførte hans ’Kvartet til tidens ende’ 15. januar 1941. Det foregik udendørs, i regnvejr, foran et publikum bestående af cirka 400 andre tilfangetagne og vagter fra lejeren, og Messiaen huskede senere i sit liv, at han »aldrig før var blevet lyttet til med så stor opmærksomhed og forståelse«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her