nyt De unge har overtaget jazzfestival

Lyt til artiklen

Jazzen har fået en ny lyd. De unge musikere har overtaget Copenhagen Jazz Festival – og de gør alt, hvad de kan, for at bryde de gamle genrer ned. Sådan lyder skudsmålet over årets jazzfestival fra en af dem, der har beskuet den fra sidelinjen: kritikeren Jacob Bækgaard, der anmelder til det amerikanske magasin og internetsite All About Jazz. Copenhagen Jazz Festival 2009 vil måske ikke gå over i jazzhistorien som en af de bedste, siger han.

Men den vil blive husket for, at det var i år, at det store generationsskifte for alvor indtraf. »Jazzfestivalen er blevet forynget, det er tydeligt. Den nye generation – med navne som f.eks. Jacob Bro, Jacob Anderskov, Mark Solborg og Søren Kjærgaard – har taget over. Der har lydt en del kritik af, at der er for lidt rigtig jazz på festivalen. Det bliver sagt, at jazzen er i krise, fordi der ikke er så meget bebop eller swingmusik, men jazzen har altså udviklet sig og fået en ny lyd«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her