»Lige nu synes jeg, det går rigtig godt. Alt er linet op, skjorterne er hentet fra skjortemanden, bukserne fra rens og trommerne har fået, hvad min trommeforhandler kalder ’en lesbisk gennemgang’«. Lesbisk gennemgang?? »Ja, det betyder, at de er nysmurte, pudsede og tjekket op og parate. Han synes, at det er homoseksuelt at være så sippet med sine trommer, som jeg er. Derfor kalder han det ’en lesbisk gennemgang’«. Javel, ja. »Men ellers har det lignet en både lidt hård og lang start, fordi jeg både skal til prøve med Katrine Madsen og spille med Silvana Malta på Jazz Cup og så til jam i nat på La Fontaine. Men så har det heldigvis vist sig, at der var sket en bookingfejl, jeg skal først til lørdag nat på La Fontaine. Så jeg får en lidt roligere start«. Jeg har talt op, at du har 13 arrangementer på årets festival. Plejer du ikke at have over 60? »Der har været nogle år, hvor jeg har ligget på en 24-25, så det er lidt mindre i år. Det må være, fordi jeg er ved at være færdig i branchen. Tror du ikke?«. Jo, det kan da godt være. Eller også er du bare blevet mere eksklusiv. »Måske er det lidt tilfældigt. Sådan er det nogle gange. Og så er jeg heller ikke ude med mine egne bands denne gang. Jeg er lige blevet far for otte måneder siden, og jeg vil jo gerne blive ved med at kunne huske min kæreste og mit barns fornavne«. Dem ser du nok ikke så meget til de næste ti dage. Vil du ikke sende dem en hilsen her? »Ha. Jo, meget gerne. Hilsen til min familie«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























