Det er lidt med spillesteder, man holder af, som med koner og kærester, man elsker. Man lærer at leve med, hvad der nu måtte være af småfejl. Undertegnede er kommet i Copenhagen Jazzhouse i Niels Hemmingsens Gade i flere år, end jeg bryder mig om at tænke på, og har altid holdt så meget af stedet, at jeg med tiden var blevet mere eller mindre blind overfor stedets småskavanker.
Som først og fremmest var larmen fra baren ovenpå og så de i virkeligheden ret lousy muligheder for at se og høre musikken fra området omkring den store bar.
Lydsluse og sammenhæng
Den nys afsluttede ombygning af Jazzhouse har med et trylleslag fjernet disse skavanker og løftet den samlede oplevelse af Danmarks vigtigste jazzscene adskillige niveauer. Etableringen af en lydsluse ved trappen mellem stueetagen og kælderen har –vupti – løst støjproblemet.




























