Primal Scream har et specielt sindelag. Sangeren Bobby Gillespie fra Glasgow og flere andre medlemmer har holdt sammen i årevis, men bortset fra besætningen og Gillespies velplejede pagehår har kun få ting været stabile i det band. Dancepop og rock-revival Under en ujævn og usammenhængende koncert i Roskilde valgte de at præsentere publikum for alle de retninger, de har fulgt. Der var genhør med de tidlige 90'eres dancepop og de sene 90'eres benhårde, halvelektroniske dancerock. Og så var der mange eksempler på den rockrevival-idé, der optog Primal Scream i midten af 90'erne og genbruges på albumnyheden 'Riot City Blues'. Pastiche Når ældre numre som 'Kowalski', 'Medication' og 'Swastika Eyes' blev spillet, swingede musikken fra hjerne til fod. Fedtet, sexet, flabet og stjernebesat ligesom dengang, Gillespie (og så mange andre) brugte kemi i pilleform som kreativ genvej. Når Primal Scream derimod spillede rock i stil med 40 år gamle Rolling Stones-plader, bevægede musikken sig ikke ud af stedet. Nye numre som 'Country Girl' og 'Suicide Sally & Johnny Guitar' blev da afleveret energisk nok, men arbejdsiveren var rent spild. Rytmisk og stemningsmæssigt var musikken lige så død som udtrykket i Bobby Gillespies ubevægelige fjæs. Hvis man vil give nogen eller noget kunstigt åndedræt, skal man virkelig mene det. Ellers genopliver man ingenting. Primal Screams Rolling Stones-rock var ligegyldig pastiche.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø