Legendarisk akkordeonspiller fyrede et års forbrug af arpeggios af i Montmartre

Orkanspil. Den serbiske akkordeonspiller Lelo Nika fik  fyret arpeggios af til et helt års forbrug med sit udmattende orkanspil, da han spillede på Jazzhus Montmartre.
Orkanspil. Den serbiske akkordeonspiller Lelo Nika fik fyret arpeggios af til et helt års forbrug med sit udmattende orkanspil, da han spillede på Jazzhus Montmartre.
Lyt til artiklen

Han kan det hele, den serbiske akkordeonspiller Lelo Nika, og for det er han jævnligt blevet prist og hyldet.

Han har sågar for en del år tilbage to gange vundet et verdensmesterskab i harmonikaspil – og det lyder jo lidt som at gøre musik til en konkurrencesport. Hvilket måske netop sagen og udfordringen for den 47-årige akkordeonspiller, som mestrer den rumænske og jugoslaviske folkemusiks udtryk og teknikker med en virtuositet, der får én til at snappe efter vejret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her